13.5 C
Pitești
16 mai 2025

Un nou loc de joacă pentru copiii din Pitești

Astăzi, 18 mai, începând cu ora 10, a avut loc inaugurarea celui mai mare loc de joacă din Pitesti (după cel inaugurat luna trecută, din Lunca Argeșului), pe strada Mircea Eliade (zona Nord, deasupra parcării supraterane din spatele benzinăriei Mol).

Locul poate deservi simultan 324 de copii, este cel mai mare din oraș dupa cel din Lunca Argeșului (1150 mp) și beneficiază de echipamente moderne (tobogane, turnuri, leagăne, balansoare, trambuline etc.) și un miniteren mixt, în care se poate juca fotbal, volei sau baschet. Locul de joacă este acoperit cu tartan, în așa fel încât copiii să fie protejați contra accidentării.

Și până în prezent a existat aici un loc de joacă, unde se strângeau toți copiii din cartier, dar neamenajat. Niște mese de tenis care stăteau să cadă, un gard rupt în mai multe locuri prin care nu de puține ori cădea mingea în stradă, două trei leagăne pe care era bătaie, (se facea cu rândul de către mămici). Așa că municipalitatea piteșteană s-a implicat si a dăruit și copiilor din Nord un loc de joacă amenajat frumos, în culori vii și atractive, cu multe echipamente dorite de copii, care aduc micuților multă bucurie. De acum vor beneficia de cele mai bune condiții. Să sperăm că îl vor și păstra.

Related Articles

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.
Captcha verification failed!
Scorul utilizatorului captcha a eșuat. va rog sa ne contactati!

URMĂREȘTE-NE PE REȚELELE SOCIALE

52,300FaniÎmi place
3,200AbonațiAbonați-vă

NOUTĂȚI

Mentenanta site, Administrare site Realizare site Wordpress, Mentenanta site, Wordpress