10.9 C
Pitești
28 feb. 2024

Villarreal a câștigat Europa League după 22 de penalty-uri: 1-1(11-10)

Spaniolii de la Villarreal au câștigat Europa League după un meci nebun, fiind nevoie de executarea a 22 de penalty-uri pentru stabilirea câștigătoarei. În timpul regulamentar, partida s-a încheiat 1-1, scorul fiind deschis de spanioli în minutul 29 prin Moreno, englezii de la Manchester United egalând prin Cavani în minutul 55. După încheierea timpului regulamentar și a celor două reprize de prelungiri s-a trecut la executarea loviturilor de departajare, trofeul fiind câștigat de spanioli după 22 de lovituri de departajare. Au executat penalty-uri toți jucătorii celor două echipe, singurul jucător care a ratat fiind David de Gea, portarul celor de la Manchester United. Pe lângă câștigarea trofeului, antrenorul spaniolilor, Unai Emery a stabilit un record și o performanță senzațională câștigând pentru a patra oară trofeul, din cinci finale disputate în cariera sa.