Târg de produse de toamnă la Școala din Lunca Corbului
Vineri, 27 octombrie, la Școala Gimnazială „General Constantin Cristescu” din Lunca Corbului, a avut loc prima ediție a Târgului produselor de toamnă „Bogățiile toamnei”.
Deși o zi cam mohorâtă, elevii și părinții au participat cu entuziasm la acest eveniment, iar natura a ținut cu ei, pentru că în final nu a plouat, cum se așteptau și a ieșit un eveniment frumos.
Elevii, ajutați de părinți și bunici, au adus la târg, spre vânzare, prăjituri, dulceață, compot, zacuscă, plăcintă cu dovleac/mere, murături, nuci, mere, dovleac, decorațiuni, legume, produse realizate de elevi. Standurile claselor au fost frumos amenajate și decorate, iar calitatea produselor comercializate a fost excelentă, așa că s-au bucurat de mulți cumpărători.
Fondurile obținute din vânzarea produselor se vor folosi pentru fiecare clasă, pentru cumpărarea de materiale didactice în folosul elevilor. O inițiativă impărtășită de tot mai multe scoli din județul nostru, care dezvoltă priceperea dar și spiritul antreprenorial la elevi. Și – cel mai important – aceștia învață prețul muncii.