În septembrie demarează programul de casare al autovehiculelor mai vechi de 15 ani, prin care statul primește mașini mai vechi de 15 ani în schimbul sumei de 3000 de lei. Nu va fi necesar să cumpărați o altă mașină nouă, cum a fost în programele similare precedente.
Programul va fi derulat prin Administraţia Fondului pentru Mediu (AFM), va avea o valoare de 500 de milioane de lei şi va fi implementat cu sprijinul primăriilor (UAT). Jumătate din sumă va fi suportată din bugetul AFM şi jumătate din bugetul local, fără a fi condiţionată casarea de achiziţia unui autovehicul nou.
„Acest program a rezultat în urma angajamentului României prin PNRR că până în 2026 vom casa un număr de 250.000 de autovehicule mai vechi de 15 ani. Este un program prietenos cu mediul, dar nu ştiu cât de prietenos cu bugetele unităţilor administrativ-teritoriale, în sensul că noi vom acorda o primă de casare a unei maşini mai vechi de 15 ani sau cu o normă de poluare Euro 3 sau mai jos de Euro 3. Această primă de casare va fi de 3.000 de lei, din care 1.500 de lei suportă AFM, iar 1.500 de lei vor trebui suportaţi din bugetul propriu al fiecărei unităţi administrativ-teritoriale”, a afirmat şeful AFM.