Senatul a votat luni, în unanimitate, o inițiativă legislativă privind înăsprirea pedepselor pentru cei care conduc fără permis.
Astfel, potrivit proiectului, adoptat de Senat în calitate de primă Cameră, crește pedeapsa pentru conducerea fără permis pe drumurile publice de la 1-5 la 3-7 ani. Cu aceeași pedeapsă de la 3-7 ani se sancționează fapta persoanei care a încredințat un vehicul unei persoane despre care știa că nu posedă permis de conducere.
De asemenea, se majorează cu o treime pedepsele persoanelor ce conduc fără permis rezultând accidente ce produc pagube materiale sau vătămări corporale sau a sănătății (noile pedepse vor fi între 4 și 9,3 ani). Cresc și pedepsele pentru cazurile soldate cu victime, cu 50% (noile pedepse vor fi între 4,5 și 10,5 ani)
O altă modificare prevede că pedeapsa pentru conducerea fără permis devine obligatorie, indiferent dacă se produce sau nu accident.
Proiectul a fost inițiat de senatorul PSD Robert Cazanciuc și colegul lui de la PNL, Daniel Fenechiu.
„Aceste măsuri urmăresc descurajarea celor care folosesc „mașina ca pe o armă”, o inițiativă ce continuă legea <Anastasia>, care a contribuit deja la reducerea accidentelor cauzate de șoferii sub influența alcoolului sau drogurilor. A venit momentul să facem drumurile mai sigure pentru toți și să spunem STOP iresponsabilității în trafic!„, a scris Cazanciuc pe pagina lui de Facebook.