14.8 C
Pitești
16 mart. 2025

Reacția rectorului UPIT

După apariția articolului „Petiție: Studenții vor să revină la cursuri în format online!”, redacția Argeș Press l-a contactat pe rectorul Universității din Pitești, care și-a exprimat părerea cu privire la petiția studenților.

Dumitru Chirleșan (foto) a declarat că este de acord cu ideea de învățământ online, dar, odată cu încetarea stării de alertă, acest tip de învățământ nu este legiferat și nu mai poate exista.

„Deocamdată, aici la UPIT, lucrurile au fost înțelese în adevărata lor nuanță și legalitate. Este libertatea oricui să semneze orice petiție, să se adreseze în orice fel, să facă manifestații. Nu mă opun acestui lucru deoarece este democrație, însă totul în limitele legii.

Legile se schimbă în Parlament, asta trebuie să înțeleagă toată lumea. Petiția este binevenită. Dacă este semnată îndeajuns, se poate crea o modificare a legilor educației, dar semnatarii sunt mai mult decât insuficienți.

Pentru modificarea unei legi, instituția publică trebuie să aducă 500.000 de semnături, ceea ce îmi este greu să cred că se va întâmpla, având în vedere că nu există 500.000 de studenți în România.

Totuși, doi ani de pandemie ne-au arătat că există mai multe posibilități de a face învățământ și că se poate gândi un învățământ hibrid, în care unele cursuri se pot face online și altele față în față. Consiliul Național al Rectorilor deja a trimis o inițiativă de modificare a legilor pentru a introduce legal învățământul online, care în acest moment nu este legiferat.

Problema nu este a formei de livrare, ci este, în final, a obiectivului individual al studentului, respectiv al profesorului. Dacă studentul are ca obiectiv dezvoltarea personală, atunci își pune singur problema legată de calitatea învățământului online pentru el. Un mare angajator nu te angajează pe baza hârtiei, ci pe baza cunoștințelor.

Din punctul meu de vedere, ceea ce mi se pare îngrijorător este că în mintea multor semnatari primează orice altceva decât școala.

În concluzie, suntem de acord cu ideea de învățământ online, vom legifera învățământul hibrid, dar nu este posibil ca, de astăzi pe mâine, să revenim online, doar pentru că anumite probleme, strict personale, nu se pot rezolva.” – transmite rectorul Universității din Pitești, Dumitru Chirleșan.

Sursă foto – upit.ro

CITEȘTE ȘI:

Petiție: Studenții vor să revină la cursuri în format online!

Related Articles

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.
Captcha verification failed!
Scorul utilizatorului captcha a eșuat. va rog sa ne contactati!

URMĂREȘTE-NE PE REȚELELE SOCIALE

52,300FaniÎmi place
3,200AbonațiAbonați-vă

NOUTĂȚI

Mentenanta site, Administrare site Realizare site Wordpress, Mentenanta site, Wordpress