-1.8 C
Pitești
07 feb. 2025

Oficial: Nu vom fi obligaţi să purtăm mască pe plajă!

După data de 1 iunie, nu vom mai fi obligaţi să purtăm masca pe plajă, a informat premierul Florin Cîţu astăzi, la Constanţa, după o întâlnire cu reprezentanţi ai industriei HoReCa de pe litoral. El a precizat că totuşi va trebui păstrată o distanţă mai mare între şezlonguri, dar acest lucru va fi în responsabilitatea autorităţilor locale, care vor verifica respectarea acestei măsuri.

Reprezentanţii operatorilor economici prezenţi la întâlnire au înţeles că nu se poate renunţa la toate restricţiile începând cu 1 iunie, dar acesta este un prim pas. A doua etapă de relaxare va fi la 1 august.

„Cred că de la 1 iunie putem vorbi deja de eliminarea purtatului măştii pe plajă. Deci, aici este un consens. Am venit, bineînţeles, cu o condiţie: o distanţare pe plajă între şezlonguri, cu care industria este de acord. Cu această condiţie minimă, putem să anunţăm: fără mască pe plajă, începând de la 1 iunie”, a afirmat premierul.

Related Articles

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.
Captcha verification failed!
Scorul utilizatorului captcha a eșuat. va rog sa ne contactati!

URMĂREȘTE-NE PE REȚELELE SOCIALE

49,800FaniÎmi place
3,190AbonațiAbonați-vă

NOUTĂȚI

administrare site, mentenanta site, intretinere site