12.7 C
Pitești
25 mai 2025

„Lucru bun pornim, și-o școală clădim!”

Astăzi, la Vulturești, s-a inaugurat șantierul campusului școlar ce se va construi aici. Este vorba de un proiect îndrăzneț, unic în țară, prin care se promovează învățământul dual (profesional) în mediul rural. Acest campus este construit de un ONG –  BookLand România – cu sprijinul autorităților locale și a multor sponsori și voluntari. Mihaela Petrovan, președinta organizației, spune că de la anul, din septembrie, acest teren care acum este o pășune, un teren viran, se va transforma într-o școală, un adevărat campus, unde copiii vor putea învăța o meserie. Planurile BookLand sunt ca să ofere copiilor învățământ de calitate, gratuit și să îi implice în activități practice, prin care aceștia să învețe o meserie. Pe termen îndepărtat, beneficiul este al societății, pentru că tinerii vor avea motive să rămână în țară, unde vor putea câștiga un venit mulțumitor dintr-o meserie pe care să o facă cu drag.

La evenimentul de la Vulturești au fost prezente numeroase personalități ale județului și țării, reprezentanți ai administrației publice centrale și locale, instituțiilor educaționale, operatorilor economici din regiune și partenerilor care susțin viziunea BookLand „pentru o Românie care știe meserie”. Printre participanți s-au numărat: Simona Bucura-Oprescu – Ministrul Muncii și Solidarității Sociale, Adeline Dan – Secretar de Stat în Cabinetul Prim-Ministrului României, Ion Mînzînă – Președinte Consiliul Județean Argeș & Adrian Dumitru Bughiu – Vicepreședinte Consiliul Județean Argeș, Ionuț-Bogdan Minciunescu – Subprefect Prefectura Argeș, Liviu Eugen Poșircă – Primar comuna Vulturești, Prof. Dumitru Tudosoiu – Inspector Școlar General Argeș, Adrian Sandu – Secretar General Asociația Constructorilor de Automobile din România, Luca Bianchi – Leader Human Resources Leroy Merlin & Mihaela Voinea – Sustainable Development Director Leroy Merlin, Cornel Bertea-Hanganu – Expert educație duală BookLand & Școala fără Șomeri, Prof. univ. Daniel-Constantin Anghel – Politehnica București, Centrul Universitar Pitești, Raluca Puran & Sorin Puran, Arhitecţi fondatori Puran Architecture & Design.

S-a îngropat și o Capsulă a Timpului, în care oaspeții au pus câte un mesaj pentru viitor, iar pe zidul de la intrarea în șantier și-au imprimat palmele toți cei care, într-un fel sau altul, au contribuit la acest minunat proiect.

Evenimentul a fost prezentat de jurnalistul Constantin Pașol, de la Radio România, membru al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România.

Oaspeții au fost întâmpinați cu pâine și sare.

Ion Mînzînă: „Vreau să transmit toată admirația pentru ceea ce BookLand Romania face în România și în Argeș: în patru ani a renovat în toată țara 80 de școli și grădinițe rurale, iar acum la Vulturești, în Argeș, a început să ridice primul Campus Preuniversitar Profesional în Sistem Dual din România din mediul rural, pentru o Românie care știe și carte, și meserie! Peste un an, acest Campus ar urma să fie finalizat! Să dea Domnul să fie așa!

Suntem primii care implementăm un asemenea proiect în mediul rural, proiect pe care Consiliul Judetean Arges îl susține și îl vede ca pe un model de urmat.
Este un moment important astăzi pentru că, pe undeva, ne întoarcem la origini și vedem cât de importantă este astăzi acea zicală cum că ”Meseria este brățară de aur”.
Este momentul ca și copiii din mediul rural să aibă șanse egale cu cei din mediul urban. Ne întoarcem în zona aceea a tradiției românești în care meseriașii erau atât de căutați pe piața muncii.

Ne întoarcem la originile noastre sănătoase. Învățați-vă copiii să iubească România!
Hai să învățăm copiii să rămână aici, să învețe o meserie. Să aibă un viitor în această țară, pentru că numai așa putem construi România pe care ne-o dorim cu toții.

Autoritățile locale și Asociația BookLand merită tot respectul nostru.
Haideți să vedem câți putem contribui și cu ce putem contribui ca acest vis să fie realizabil!
În acest campus 100% modern, pus gratuit la dispoziția elevilor, copiii argeșeni de la sat vor avea parte de educație și oportunitatea să-și descopere vocația, și vor fi pregătiți în meserii pentru a avea locuri de muncă bine plătite.
Haideți să fim alături, să manifestăm solidaritate mai mare pentru a ajuta aceste proiecte care sunt în interesul nostru și al viitorului acestei țări!
Cred că uniți putem străbate lumea. Cred că mai aproape unii de alții putem să realizăm ceea ce ne dorim pentru viitorul copiilor noștri!”

„Este un moment important pentru Argeș, dar în egală măsură este un moment important pentru România și pentru fiecare dintre noi. La Vulturești vom avea un model de bune practici pentru formarea profesională în directă corelare cu tehnologiile și cultura organizațională a angajatorilor! Fiindcă cine n-are astăzi școală mâine nu va avea țară, cum spunea Spiru Haret.
Astăzi punem piatra de temelie pentru acest Campus, iar acest moment ne oferă tuturor inspirație și curaj să privim cu încredere în viitor. Vor fi multe provocări în continuare, dar cu toții vom oferi tot sprijinul necesar acestei echipe minunate, astfel încât copiii noștri din tot județul Argeș să poată beneficia de învățătură aici, la Vulturești, pe malurile Argeșelului, într-un loc în care vedem ce înseamnă identitate națională, ce înseamnă meseriile tradiționale. Cel mai important este ca în România fiecare copil să aibă rădăcini și aripi puternice. Aripi le dăm fiecare dintre noi, în familie prin dragoste de țară, dragoste de familie, dragoste de identitate, iar aripile le dau dascălii prin școală. Este extraordinar că mediul privat, organizații non-guvernamentale autorități publice locale, județene și centrale pun umărul, astfel încât copiii să vină cu drag la școală unde să aibă șansa de a învăța meserii bune care să îi ajute la integrarea pe piața muncii” – Simona Bucura Oprescu, ministrul Muncii și Solidarității Sociale.
„Consiliul Județean Argeș a început, în parteneriat cu autoritățile locale și unități școlare această inițiativă de susținere a învățământului dual. Este un proiect extrem de important pentru că vizați sunt elevii din zona rurală, aici unde, statisticile spun că la nivel național, 1 din 4 elevi nu își mai continuă studiile după ce au terminat învățământul gimnazial. Pentru ei mai ales acest campus înseamnă o oportunitate extraordinară, pentru că șansele ca ei să ajungă angajați pe un loc de muncă bine plătit, prin învățământul dual, cresc considerabil până la 50%.
Știu, din discuțiile directe cu mediul de afaceri, că principala problemă rămâne să găsească personal bine pregătit. Argeșul a fost o școală de meserii de excepție și trebuie să menținem această tradiție” – Adrian Dumitru Bughiu, vicepreședinte Consiliul Județean Argeș.
„Aici, la Vulturești, Argeș, facem istorie! Greul de acum încolo începe. Am vrut ca lumea să vină și să vadă terenul – sunt peste 70.000 de metri pătrați pe care începem să construim ceva de la cap la coadă pentru copiii din mediul rural pe care, din clasa pregătitoare până în clasa a XII-a, pe costurile noastre integral, îi vom învăța și carte și meserii. Vrem ca acești copii să rămână în județ, să învețe o meserie și să aibă un loc de muncă asigurat. Este important ca ei să rămână în această comunitate și să contribuie la creșterea acestui județ. Argeșul este un județ puternic, dar cred că poate să fie și mai puternic și împreună, învățământul profesional în sistem dual să facă aici o formulă nu nemțească, pentru că este o formulă importată din Germania, ci o formulă românească, prin felul în care îi creștem cu respect pentru muncă, cu dragoste pentru țară și cu dragoste față de comunitatea în care au crescut, în care noi vrem să rămână ca oameni prosperi, oameni împliniți și ca oameni care au un viitor în România, nu în afara ei” – Mihaela Petrovan, președinte Asociația BookLand Romania.
Acest centru educațional va asigura toate ciclurile de învățământ: primar, gimnazial, liceal și postliceal, inclusiv profesorii, care vor preda după o programă modernă pentru a formă specialiști pe certificările solicitate de agenții economici din județ.
Ridicat pe o suprafață de aproape 80.000 de metri pătrați, Campusul BookLand din Argeș va fi dotat cu toate spațiile și facilitățile necesare pentru cei peste 300 de elevi care vor învăța aici anual: laboratoare, ateliere de lucru, bibliotecă, amfiteatru, sală de spectacole, terenuri de sport, spații de relaxare, cantină, cafenea, brutărie, spălătorie, livadă, grădină de legume etc.

Campusul BookLand: un proiect național

Investiția în amenajarea celor 7.2 ha de teren din Vulturești este estimată la peste 5 milioane EURO, iar Campusul își va deschide porțile în anul 2025. Experiența dobândită aici va defini un model de bune practici pentru viitoarele campusuri în sistem dual pe care BookLand plănuiește să le ridice la sat, câte unul în fiecare județ, în următorii 50 de ani, pentru a încuraja stabilitatea, sustenabilitatea și prosperitatea mediului rural. Absolvenții BookLand vor fi astfel un etalon în rândul angajaților calificați din România.

Campusul BookLand este sprijinit de peste 300 de parteneri care contribuie cu sponsorizări în bani, servicii sau produse. Printre companiile și asociațiile care susțin învățământul din mediul rural se numără: Leroy Merlin, Verbund, CEC Bank, Coca Cola HBC, Asevi, Puran Architecture & Design, Zentiva, Somaco Grup Prefabricaet, Holcim, Asa Cons, Cargill, Decathlon, UniCredit, SAP, Vopseaua Oskar, Novomatic, Teleperformance, Stift Lux Design, Sipex, Serv Class, Huawei Technologies, BMI Bramac, Ferro, Porta Doors, European Pastry, MaxBet, Mediaposte Hit Mail, Siniat, Linde Gaz, Turbomecanica, Terra Gres, Raveli, Rocas Decor, Asociația Bine Pentru Oameni, Honeywell, Zahăr Mărgăritar, Titan Machinery, Rehau, Elis Pavaje, Bauelemente, Up România, Claritech, Fereastra Suki, Grădinariu Import Export, Intertrans Continental, Strizo, Niko Auto Com, Hirsch Porozell, Gilcom, Brico Dépôt, SIT România, Ravago, Instal Impex, Savelectro, Elserv, Elvon, Austrotherm, Euroțigla, Caparol, Dolo Trans Olimp, Emerson Process Management, Eptisa, Game World, Team Montage, Menatwork, Indfloor Group, Kronospan, Butan Gas, Argenta, Porsche, Mar&Pet, Bilka Steel, Danlin, Purmo Group, Media Med Publicis, Pallex, Polon Alfa, Terqua, Kovostroj, Cybernet Auto Center și Stroia.

Toți cei care împărtășesc viziunea BookLand pentru șanse egale la educație de calitate pentru elevii de la sat se pot alătura demersului donând 2 euro lunar printr-un SMS cu textul CONSTRUIM la 8845 sau achiziționând Soricelul BookLand.

De peste 13 ani BookLand contribuie la sublinierea importanței educației și dezvoltării personale prin Întâlnirile BookLand Evolution, care le facilitează liceenilor cu rezultate excelente la învățătură dialogul cu varii personalități, prin Taberele Coolturale BookLand, care le oferă copiilor un mix de activități educaționale și distractive în mijlocul naturii, dar mai ales prin Renovarea & Dotarea scolilor. „Împreună CONSTRUIM oameni” a adus laolaltă, în perioada 2020 – 2024, sute de companii din mediul privat, autorități locale, profesori-părinți-elevi care, la îndemnul Asociației BookLand, și-au dat mâna pentru a contribui la renovarea și dotarea școlilor de la sat. Reprezentativ pentru România, acest parteneriat public-privat a fost posibil datorită obiectivului comun de a reduce abandonul școlar din mediul rural oferindu-le elevilor șansa la o educație de calitate în clădiri sigure, moderne și prietenoase care oferă o perspectivă pentru o comunitate durabilă. Rezultatul? 80 de școli rurale renovate & echipate, 15.000 de copii anual care vin cu drag la școală, rezultate mai bune la învățătură și premisele unei vieți împlinite. În 2025 BookLand va inaugura primul Campus Preuniversitar Profesional în sistem Dual din mediul rural, locul în care educația se întâlnește cu dezvoltarea economică sustenabilă, asigurându-le tinerilor locuri de muncă, stabilitate și un nivel de trai mai bun. Mobilizarea exemplară reușită de Asociația BookLand a fost recunoscută printre bunele practici încurajate de Guvernul României în Raportul Național Voluntar al României, prezentat la Forumul Națiunilor Unite pentru Dezvoltare Durabilă (New York, 2023).

CITEȘTE ȘI: Proiect îndrăzneț la Vulturești

Articolul precedent
Articolul următor

Related Articles

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.
Captcha verification failed!
Scorul utilizatorului captcha a eșuat. va rog sa ne contactati!

URMĂREȘTE-NE PE REȚELELE SOCIALE

52,300FaniÎmi place
3,200AbonațiAbonați-vă

NOUTĂȚI

Mentenanta site, Administrare site Realizare site Wordpress, Mentenanta site, Wordpress