16.5 C
Pitești
24 mai 2025

Începe vaccinarea în licee, pentru elevii peste 16 ani

Direcția de Sănătate Publică Argeș anunță că, împreună cu Inspectoratul Școlar Județean vor demara procesul de vaccinare anti-COVID în școlile din județ. În funcție de solicitările fiecărei unități de învățământ, elevii argeșeni cu vârstă peste 16 ani vor fi imunizați cu serul Pfizer.

În momentul de față, DSP Argeș așteaptă listele cu numărul de elevi care doresc să fie imunizați (părinții trebuie să își dea acordul), iar în funcție de solicitări, va fi demarat procesul de vaccinare. Sorina Honțaru, directorul DSP Argeș anunță că liceul ”Zinca Golescu” este prima instituție de învățământ care a solicitat o echipă mobilă pentru vaccinarea elevilor.

De asemenea, și conducerea Colegiul Național „I. C Brătianu” a anunțat că sâmbătă, 15 mai, va organiza un Centru mobil de vaccinare Pfizer pentru elevii colegiului și familiile acestora. Pentru ca procesul de vaccinare să se desfășoare în condiții optime, conducerea instituției de învățământ le cere elevilor să anunțe până mâine, numărul de persoane (elevi și membrii ai familiei) care doresc să se vaccineze sâmbătă.

Related Articles

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.
Captcha verification failed!
Scorul utilizatorului captcha a eșuat. va rog sa ne contactati!

URMĂREȘTE-NE PE REȚELELE SOCIALE

52,300FaniÎmi place
3,200AbonațiAbonați-vă

NOUTĂȚI

Mentenanta site, Administrare site Realizare site Wordpress, Mentenanta site, Wordpress