În acest moment un grav accident s-a produs pe o trecere de pietoni din zona Exercițiu. Sunt două victime căzute în stradă, li se acordă primul ajutor chiar pe asfalt. Victimele sunt soț și soție. Femeia a suferit răni la cap iar bărbatul la membrele superioare și inferioare.
Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest și i s-a găsit alcool în aerul expirat, fiind condus la spital pentru recoltarea de probe biologice.
UPDATE:
În după-amiaza zilei de 27 iulie a.c., polițiștii piteșteni au fost sesizați despre producerea unui eveniment rutier cu pietoni, pe str. Exercițiu din municipiul Pitești.
Din verificările preliminare, efectuate de polițiștii Biroului Rutier Pitești, s-a stabilit că un bărbat de 74 de ani, din Boteni, care conducea un autoturism pe str. Exercițiu din Pitești, din direcția intersecției cu bld. Eroilor spre intersecția cu Cal. Craiovei, în împrejurări ce vor fi stabilite în urma cercetărilor, a acroșat doi pietoni, respectiv bărbat de 72 de ani și femeie de 64 de ani, ambii din Pitești, care s-ar fi angajat în traversarea drumului.
Conducătorul autoturismului a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând o valoare mai mare decât limita de 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, fapt pentru care a fost condus la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei.
De asemenea, cele două persoane care au suferit leziuni, au fost transportate la spital pentru îngrijiri medicale.
Polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere sub influența alcoolului și vătămare corporală din culpa, urmând ca după administrarea probatoriului să fie luate măsurile legale care se impun.
Foto: ePitesti.ro