FC Argeș a pierdut primul meci al seriei din semifinalele Ligii Naționale cu U-BT Cluj-Napoca. Campioana s-a impus cu scorul de 98-73, profitând de problemele de efectiv ale trupei din Trivale. Alb-violeții nu s-au putut baza pe patru oameni de bază, Nikola Jevtovic, Toarlyn Fitzpatrick, Raynere Thornton și Kostas Gontikas.
Primul sfert s-a încheiat egal, 16-16, deși au fost momente când piteștenii au fost în avantaj. În sfertul al doilea, ardelenii preiau conducerea, astfel că la pauza mare tabela indica 44-31 pentru campioana României.
Argeșenii nu îi mai pot opri în sfertul al treilea, iar gazdele se distanțează semnificativ, avansul ajungând la un moment dat la 23 de puncte. Înaintea ultimului sfert, U-BT conducea cu 74-44.
Piteștenii continuă să lupte și în ultimul sfert. Jeremic a deschis sfertul patru, de la semi-distanță. Watson a răspuns, înaintea triplei lui Gheorghe. Jeremic a dus scorul la 79-52, cu o reușită de la mare distanță. Jeremic a continuat evoluția individuală reușită și a ajuns la 25 de puncte. Stewart, printr-un coș de afară, a făcut ca tabela să indice 86-56. Măciucă a replicat pe pătrundere. În cele din urmă, ardelenii s-au impus cu 98-73.
Meciul doi al seriei este programat luni, 16 mai, de la ora 18:45, și va fi transmis de Digi Sport 3 și Prima Sport 3.