-0.1 C
Pitești
19 mart. 2025

Elena Iagăr a expus colecția personală de costume populare la Muzeul Satului Bănățean

Muzeul Satului Bănățean din Timișoara a avut azi, 23 august, la ora 13:00, vernisajul expoziției „Fast din Regat”, cu costume tradiționale din Muntenia, aceasta fiind cea de-a zecea expoziție din cadrul proiectului „Colecții și colecționari din România”, coordonat de muzeograful Marius Matei. Expoziția prezintă costume populare tradiționale din Muntenia, deținute de Elena Iagăr, directoarea Centrului Județean de Cultură și Arte, din Pitești, într-o remarcabilă colecție personală.

Cele mai multe sunt din zona Muscelului, și se remarcă printr-o eleganță aparte, avantajând orice siluetă, au proporții perfecte, iar câmpurile ornamentale sunt dispuse în așa fel încât spațiile albe sunt aproape inexistente. Motivele geometrice sau florale de pe ie se regăsesc și pe fotă, într-o armonie perfectă a formelor și culorilor. Sunt piese extrem de valoroase prin unicitatea lor artistică, pe care Elena Iagăr se străduiește să le pună în valoare prin intermediul acestei expoziții”, a scris azi presa din Timișoara, elogiind piesele expuse și contribuția celei care coordonează actul creației artistice în județul nostru, la păstrarea nealterată a valorilor tradiționale românești.

Cu ocazia vernisajului, au avut loc și două momente artistice inedite – dansul călușarilor și un moment muzical interpretat la caval.

Bănățenii au putut admira, pe lângă mișcările aproape acrobatice ale acestui dans popular unic în România, specific zonei noastre de sud, pe sunetele unice ale unui instrument popular aproape uitat, și frumoasele costume populare cu o bogăție de motive tradiționale specifice portului argeșean și muscelean, țesute, cusute sau brodate de mâinile harnice ale bunicilor sau străbunicilor noastre, în urmă cu mulți ani, valoarea intrinsecă a fiecărui costum prezentat fiind neprețuită.

Cu toate că suntem siguri că Elena va expune minunățiile de costume populare și în Argeș și vom avea ocazia să le vedem și să le admirăm și noi, argeșenii, dar pentru cei care vor ajunge în această perioadă în Timișoara, îi anunțăm că expoziția va fi deschisă o lună (între 23 august și 23 septembrie), de marți până sâmbătă, între orele 10:00 și 17:00, iar duminica de la ora 12:00 până la ora 19:00.

După vernisajul expoziției, colecționara a transmis un mesaj atât gazdelor și organizatorilor evenimentului, cât și colaboratorilor care au însoțit-o și au ajutat-o în tot acest efort depus pentru reușita expoziției : 《 Colecții și Colecționari. Astăzi am fost pentru prima oară în postura de colecționar care își expune colecția. Mulțumesc Muzeul Satului Bănățean și Colecția etnografică Marius Matei. Invitația dumneavoastră mă obligă să dedic mai mult timp și mai multă atenție acestui domeniu.
Vă mulțumesc Lavinia Coandă, Bogdan Panțiru, Nae Dulescu și Loredana Costache pentru că sunteți în povestea mea!》, a transmis Elena Iagăr.

Related Articles

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.
Captcha verification failed!
Scorul utilizatorului captcha a eșuat. va rog sa ne contactati!

URMĂREȘTE-NE PE REȚELELE SOCIALE

52,300FaniÎmi place
3,200AbonațiAbonați-vă

NOUTĂȚI

Mentenanta site, Administrare site Realizare site Wordpress, Mentenanta site, Wordpress