12.4 C
Pitești
18 apr. 2024

CS Mioveni a condus, dar pe final a pierdut

CS Mioveni s-a împiedicat și în etapa a 11-a din Superligă, de această dată în deplasare, în fața unui adversar redutabil, Rapid București.

Confruntarea s-a terminat cu victoria gazdelor, scor 2-1. Argeșenii au deschis scorul în minutul 22, prin Scarlatache. În minutul 34, Pop a luat cartonaș roșu și a lăsat echipa în 10 oameni. Cu moralul crescut, gazdele au egalat în minutul 39, prin Sefer, iar cu trei minute înainte de terminarea timpului regulamentar de joc, giuleștenii au mmarcat și golul victoriei, prin Luckassen.

După meci, Flavius Stoican s-a declarat optimist: „Două lucruri sunt de spus. Vreau să felicit echipa gazdă pentru cele trei puncte, dar vreau să spun ceva cu sinceritate. Vreau să-mi felicit băieții, care, în 10 oameni, au alergat, s-au dăruit, au crezut în șansa lor. Sunt trist. Am fi meritat un egal pentru modul în care ne-am prezentat astăzi.

Una peste alta, sunt foarte mulțumit că am în componența echipei jucători care aleargă până la epuizare. Fiți convinși că vom ieși din această situație. Cu jocul pe care-l prestăm, va fi greu pentru orice echipă să ne bată!

Rezultatul e dezamăgitor. Am alergat, ne-am zbătut, am crezut în șansa noastră. Eu cred că se poate să fim mai buni de la meci la meci în perioada următoare”, a spus Flavius Stoican, la microfonul Prima Sport.

„Nu putem da vina pe gazon. La începutul partidei arăta foarte bine, pe parcurs s-a mai deteriorat, dar nu putem da vina pe acest lucru. Atmosfera este excepțională pe Giulești. Îi împing de la spate când au nevoie…”, a mai spus antrenorul Mioveniului.

În următoarea etapă, CS Mioveni va juca pe propriul teren, sâmbătă, 1 octombrie, de la ora 19, cu FCU Craiova 1948.